„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” – to jedne z pierwszych słów, jakie uczniowie klas maturalnych Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach i opiekunowie wycieczki – Grażyna Huzar i Krzysztof Winiarczyk – usłyszeli (od pani przewodnik) i zobaczyli (na pamiątkowej tablicy) w środę 18 października 2023 roku w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz- Birkenau.
Owoce trzyipółgodzinnego pobytu na terenie muzeum to przeżycia i myśli, które trudno wyrazić słowami. Niech fakty mówią za nas.
Brama i napis „Arbeit macht frei”. Gabloty pełne butów męskich, damskich i dziecięcych bucików. Wiele ton ludzkich włosów. Walizki, miski i garnuszki. Obozowe prycze. Cela, w której umierał ojciec Kolbe. Ściana Straceń na dziedzińcu przy Bloku Śmierci. Zdjęcia przerażonych więźniów. Obozowe pasiaki i winkle. Puszki po cyklonie B. Ogrodzenie z drutu kolczastego. Rampa kolejowa. Wagon dokładnie taki jak te, którymi do obozu przyjeżdżali 80 lat temu ludzie z różnych krajów Europy. Baraki budowane na szybko, bez fundamentów. Deski, na których spało nawet po siedmioro małych dzieci. Ruiny krematorium. Rysunki Władysława Siwka- więźnia, któremu udało się przeżyć obóz. Opowieści o zbrodniczych eksperymentach doktora Mengele.
Trudno uwierzyć, że LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS. Tekst: kierownik wycieczki – Grażyna Huzar Zdjęcia: uczestnicy wycieczki