- 16 marca 2022
Święto liczby Pi
Mówią na nią „ludolfina”.
Jest stosunkiem obwodu koła do długości jego średnicy.
14 marca ma swoje święto.
Z liczbą Pi ludzie zetknęli się już w starożytności.
Najwcześniejsze pisemne przybliżenia π pochodzą z Babilonu i Egiptu – oba w zakresie jednego procenta
prawdziwej wartości.
Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w muzeum nauki Expolatorium w San Francisco. Wiele amerykańskich szkół zaczęło obchodzić w tym dniu święto matematyki tzw. Pi Day. Obchody zaczynają się o godzinie 1:59 po południu i nie jest to również przypadkowa godzina. W połączeniu z datą daje to rozwinięcie liczby Pi do piątego miejsca po przecinku. Dzień ten jest ponad to rocznicą urodzin Alberta Einsteina oraz Wacława Sierpińskiego – wybitnego polskiego matematyka.
W Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Białobrzegach również tego dnia świętowano. Uczniowie pod opieka nauczycieli zadbali, by wszyscy mogli spróbować nauczyć się jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego, które było rozwieszone na korytarzu szkolnym. Z kolorowych plakatów mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek, dotyczących liczby Pi.
Uczniowie uczestniczyli w wykładach online, składali modele brył, grali w gry logiczno-matematyczne. A to wszystko, kosztując ciasteczka specjalnie przygotowane z tej okazji 🙂 Dziękujemy! Były PYSZNE!
Serdeczne podziękowania dla wszystkich autorów prezentacji o liczbie π.
GRATULACJE dla:
- Mateusza Syty kl. 1B
- Karoliny Kośli kl. 3B8
za najlepsze prezentacje 🙂
Mamy nadzieję, że dzięki takiemu dniu liczba π to nie tylko 3,14…, a nieskończone możliwości zastosowania jej.
Tekst: Iwona Margula
Foto: Grażyna Kujawiak, Iwona Margula, Ewa Siek