- 12 czerwca 2023
DZIEŃ 1 – GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE -KIELCE -OBLĘGOREK – wycieczka z programem POZNAJ POLSKĘ 2023
W poniedziałek 5 czerwca 2023 roku 35 uczniów klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej – pod okiem opiekunów: pani Grażyny Huzar, pani Joanny Obrzydzińskiej i pana Krzysztofa Winiarczyka – rozpoczęło trzydniową wycieczkę GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE -KIELCE -OBLĘGOREK dofinansowaną ze środków ministerialnego programu POZNAJ POLSKĘ- edycja 2023 (wysokość dofinansowania – 80%, wkład własny – 20%). Program wycieczki łączył aspekt krajoznawczy z wymiarem literackim, historycznym i patriotycznym.
Zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku- Kamiennej. Wewnątrz budynku oglądaliśmy wystawę BARWA I BROŃ prezentującą uzbrojenie i umundurowanie z czasów I i II wojny światowej, a także z czasów powojennych. Na zewnątrz można było zobaczyć sprzęt wojskowy używany w wojsku polskim po 1945 roku, m.in. działa, czołgi, kuter torpedowy czy samolot transportowy. Oglądaliśmy, słuchaliśmy, dotykaliśmy. Niektórzy weszli do samolotu, a nawet usiedli za sterami.
Później postanowiliśmy odnaleźć w lesie na Borze mogiłę pomordowanych członków organizacji Orzeł Biały. W lutym 1940 roku w ciągu czterech dni Niemcy rozstrzelali w skarżyskim lesie 360 osób, jednym z najmłodszych zamordowanych był uczeń Karol Kuźniar – miał około 13 lat.
Następnym punktem naszego programu było wejście Drogą Królewską z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Szliśmy do najstarszego sanktuarium w Polsce szlakiem, który przemierzali królowie i znani artyści. Tędy szedł Władysław Jagiełło przed bitwą pod Grunwaldem na początku XV wieku, a także młody Cyprian Kamil Norwid w czasie swojej podróży po kraju w połowie wieku XIX. W okolicach klasztoru toczono walki w początkach powstania styczniowego. Być może w jednej z takich bitew brał udział Bolesław Prus, który jako szesnastoletni chłopak uciekł z kieleckiego gimnazjum, by przyłączyć się do powstańczych oddziałów. Klasztor na Łysej Górze pierwotnie był własnością benedyktynów, dziś gospodarzami tego miejsca są misjonarze oblaci, którzy zapraszają do odwiedzenia założonego przez nich Muzeum Misyjnego, ale przede wszystkim ze czcią strzegą relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w Kaplicy Oleśnickich. Podczas pobytu na Świętym Krzyżu mieliśmy okazję pomodlić się, podziwiać barokowy wystrój świątyni, zjeść obiad w klasztornej jadłodajni, a także odwiedzić kryptę grobową, w której przechowywana jest trumna z ciałem -znanego z historii i z Sienkiewiczowskiego” Ogniem i mieczem” – księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Wizytę na Świętym Krzyżu zakończyliśmy wejściem na platformę widokową na gołoborzu i podziwianiem świętokrzyskich krajobrazów.
Późnym popołudniem dotarliśmy do Kielc i – po zameldowaniu się w hotelu – udaliśmy się na spacer po ulicy Sienkiewicza, czyli na słynny kielecki deptak. Po długim dniu pełnym wrażeń przyszedł wreszcie czas na odpoczynek.
Tekst: Grażyna Huzar
Zdjęcia: uczestnicy wycieczki