background

Dla rodziców

PEDAGOG W SZKOLE

 „…Co to właściwie znaczy być pedagogiem w szkole? Jeszcze kilka lat temu, gdy sama chodziłam do szkoły, wydawało mi się, że pani pedagog to kobieta, która dostaje w szkole pensję za to, że siedzi w swoim gabinecie. Czasem ma trochę pracy, gdy nauczyciel przyprowadzi do niej kogoś niegrzecznego, ale poza tym jest raczej bezużyteczna.

 

Czy to prawda? W liceum, w którym się uczyłam, przez dwa lata nie było pedagoga szkolnego wcale. Paradoksem jest, że była tam klasa pedagogiczna, nikt jednak nie troszczył się zbytnio o wychowanie uczniów. Może stąd wynikało moje dość stereotypowe spojrzenie na ten temat. Wciąż wydawało mi się, że pedagog w szkole nic nie robi. Okoliczności jednak sprawiły, że miałam szansę zetknąć się z tą pracą osobiście, można powiedzieć, że „od kuchni” i moje spojrzenie zmieniło się diametralnie. Jak widać punkt widzenia rzeczywiście zależy od punktu siedzenia.

 

W rzeczywistości okazało się, że pedagog ma do wykonania aż za dużo zadań, tym bardziej, że zwykle zatrudniony jest na pół etatu. Razem z psychologiem, jeśli w szkole taki pracuje, są odpowiedzialni za to, jak uczeń czuje się w szkole, jak tworzą się grupy rówieśnicze, albo przynajmniej, jaka panuje w nich atmosfera. Jest też zobowiązany podtrzymywać współpracę zarówno z uczniami, ich rodzicami, nauczycielami i instytucjami, które pomagają w razie takiej potrzeby.

 

W gruncie rzeczy pedagog organizuje warsztaty w klasach - na przykład w celu zintegrowania grupy lub przywrócenia odpowiedniego funkcjonowania zespołu. Poza tym prowadzi terapię pedagogiczną. Są to zajęcia indywidualne z osobami, które najbardziej potrzebują pomocy w wyrównaniu braków edukacyjnych, zwykle w młodszych klasach - na przykład gdy ktoś ma problemy z czytaniem lub pisaniem.

 

Do pedagoga trafiają też wszystkie beznadziejne przypadki, w których nauczyciel sam staje się bezsilny - pobicia, kłótnie, kradzieże. Również w odpowiedzi na dysfunkcje i problemy w nauce, pedagog kieruje uczniów na badania do poradni psychologiczno-pedagogicznej. A w sprawach wymagających interwencji jeszcze innych instytucji, zwraca się właśnie do nich. Ma więc kontakt z kuratorami sądowymi, policją (głównie z policjantem dzielnicowym, ale nie tylko), psychologami, świetlicami socjoterapeutycznymi i innymi...

 

Oczywiście, najważniejszy jest kontakt z rodzicami. Nawet najlepsza szkoła nie jest w stanie zapewnić wychowania dziecku, którego rodzina w tym nie pomaga. Jeśli jesteś rodzicem, pamiętaj, że zawsze możesz się zwrócić do pedagoga, gdy potrzebujesz pomocy dla swojego dziecka. Jeśli jesteś uczniem nie zapominaj do którego pokoju zawsze możesz zapukać.

 

Jak powiedział Janusz Korczak: „Być człowiekiem znaczy posiadać kryształową moralność, nieograniczoną tolerancyjność, do pasji posuniętą pracowitość, dążyć do ciągłego uzupełniania swego wykształcenia, pomagać innym...” Myślę, że z czystym sumieniem pod słowo „człowiek” można podstawić słowo „pedagog”. Zresztą, co to za pedagog, który nie potrafi być Człowiekiem…”

 

Anna Osiak

 

2019  Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach   globbers joomla templates