background

Pedagog szkolny

Program „RÓŻOWA WSTĄŻECZKA”

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2013-11-20-rozowa oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Różowa wstążeczkaDecyzją pedagogów ogólnopolski program edukacyjny "Różowa wstążeczka - profilaktyka nowotworów piersi" został włączony do szkolnego programu profilaktyki. Z tego też powodu 20.11.2013r. klasa IB i ID uczestniczyły w pogadance przygotowanej i przeprowadzonej przez konsultantki firmy AVON.  

Jej celem było uwrażliwienie na fakt istnienia raka piersi i wprowadzenie, jak najwcześniej, nawyku samokontroli piersi, wczesna wykrywalność zmian chorobowych i podejmowanie leczenia.

Do projektu realizowanego w ramach Wielkiej Kampanii Życia - Avon Kontra Rak Piersi włączyli się: Klub Amazonki, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwo Zdrowia, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno Pedagogicznej, Polski Komitet Zwalczania Raka oraz Avon Cosmetics Polska - jedyny sponsor. Potrzeba wdrożenia programu wynika z analizy danych epidemiologicznych o zachorowaniach i zgonach na raka sutka wśród polskich kobiet.

 

Dlaczego należy wprowadzać profilaktykę raka piersi już od szkoły średniej?

Zachorowania u młodych kobiet są bardzo rzadkie, a ich nasilenie pojawia się dopiero w czwartej lub piątej dekadzie życia. W Polsce cały czas wiedza o tej chorobie jest bardzo mała a strach ogromny. Jest to główny powód jedynie 50% wyleczalności chorych. Dla porównania w USA wyleczalność sięga 75 %. Dlatego program 'Różowa Wstążeczka' ma za zadanie:

v  uwrażliwienie na fakt istnienia raka piersi

v  wprowadzenie nawyku samokontroli piersi jak najwcześniej. Istnieje wtedy szansa, że będzie on kontynuowany także w wieku 30,40 czy 50 lat. Młode dziewczyny mają szansę poznania własnego ciała zanim wejdą w okres ryzyka choroby. I co bardzo ważne - ZANIM ZACZNĄ SIĘ BAĆ

v  mamy szansę dotarcia do bezpośrednio zagrożonej grupy kobiet - matek. Dziewczyny uświadomione w zakresie profilaktyki raka piersi mogą propagować tę wiedzę w swoich domach.

 

RAK PIERSI - FAKTY

v  najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania jest BYCIE KOBIETĄ

v  może zachorować każda z nas, ale im jesteśmy starsze, tym ryzyko zachorowania większe

v  co 16 kobieta w Polsce może zachorować na raka piersi

v  wcześnie wykryty jest ULECZALNY

v  jeśli jest leczony w najwcześniejszym stadium to 9 z 10 leczonych kobiet jest na zawsze wyleczona

v  jeśli jest wcześnie wykryty to dotknięta nim pierś nie musi być odjęta.

 

CZYNNIKI RYZYKA

Nie znamy bezpośredniej przyczyny powstawania nowotworów złośliwych piersi, możemy tylko określić, z pewnym prawdopodobieństwem, jaki wpływ na powstanie raka piersi mają określone czynniki. Nazywamy je czynnikami ryzyka. Stąd nie istnieje zamknięty katalog przyczyn raka gruczołu piersiowego. Do poznanych czynników zaliczamy:

v  Wiek. Starość nie radość. Z wiekiem czeka na nas coraz więcej niebezpieczeństw. Jednym z nich jest rak.

v  Czynniki genetyczne. Szczególnie niebezpieczne są matki i siostry. Jeżeli u którejś z nich wystąpił rak sutka nasze rokowania nie wyglądają najlepiej. Rak piersi uwarunkowany genetycznie stanowi do 10% wszystkich jego postaci.

v  Otyłość zwiększa ryzyko nowotworu, ale dopiero po menopauzie. Zatem panie szczupłe inaczej mają sporo czasu na zbicie nadwagi.

v  Rasa. Choć to niesprawiedliwe biali chorują częściej niż inne rasy.

v  Nieprawidłowe odżywianie z dużą ilością tłuszczów, cholesterolu.

v  Cukrzyca.

v  Nadużywanie alkoholu - zresztą alkohol w nadmiarze szkodzi na wszystko.

v  Czynniki hormonalne endogeniczne i egzogenne.

 

JAK ZAPOBIEGAĆ???

  1. Nie pal
  2. Ograniczaj alkohol
  3. Ograniczaj spożycie tłuszczy
  4. Ograniczaj spożycie marynat
  5. Unikaj nadwagi
  6. Dostarczaj witamin i mikroelementów
  7. Spożywaj produkty bogate w błonnik
  8. Przechowuj produkty w lodówce
  9. Unikaj nadmiernego naświetlania promieniami słonecznymi
  10. Zgłaszaj się na badania profilaktyczne

 

 NIEPOKOJĄCE OBJAWY

v  zmiany skóry piersi: przebarwienia, naczyniaki, pieprzyki , celulit

v  wyciek z brodawki: poza okresem karmienia wyciek krwisty, mleczny lub bezbarwny jest nieprawidłowy

v  nadżerkę brodawki -zazwyczaj występuje w postaci nie gojącej się krosty czy owrzodzenia

v  zmianę kształtu otoczki - może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt

v  zmianę kształtu lub wielkości piersi - piersi mogą niesymetrycznie zmienić swój wygląd ;

v  wyczuwalny ograniczony guzek piersi

v  wciągniętą brodawkę sutkową , która dotychczas wyglądała normalnie

v  obrzęk pod pachą

v  powiększenie lub obrzęk węzłów chłonnych

 

ROZPOZNANIE

Wczesne wykrycie zmian nowotworowych ma pierwszorzędne znaczenie dla powodzenia leczenia. Wspominaliśmy już o tym wielokrotnie. Nadszedł właściwy moment do przedstawienia wszystkich rodzajów badań pełniących istotną rolę w rozpoznawaniu raka piersi.

Samodzielne badanie piersi raz w miesiącu od 20 roku życia.

Ultrasonografia (USG) - Pełni istotna rolę w rozpoznaniu raka gruczołu piersiowego młodych kobiet (do 35 lat), u nich bowiem przeważa w piersiach tkanka gruczołowa. Metoda niezbędna dla prawidłowego wykonania biopsji i potwierdzenia ewentualnych zmian stwierdzonych badaniem palpacyjnym.

Mammografia - kobiety powyżej 35-40 roku życia powinny wykonywać badanie mammograficzne co 2 lata a powyżej 50 roku życia co rok. Nie powinno się rezygnować z mammografii z powodu szkodliwego działania promieniowania, jakie towarzyszy temu badaniu. Korzyści są dużo większe niż hipotetyczna szkodliwość. Stąd apel, szczególnie do starszych kobiet. Nie bójcie się mammografu, nie ignorujcie zaproszeń na badania przesiewowe. Jeśli nie nadarza się okazja (w postaci zaproszenia) zgłaszajcie się na badania same.

Badania laboratoryjne - morfologia, OB, fosfataza zasadowa, AspAT,LDH, kreatynina, markery nowotworowe, estrogeny, progesteron itp. Badania laboratoryjne nie są pomocne w rozpoznaniu nowotworu, służą do oceny rozległości i zaawansowania zmian.

Badania radiologiczne - u każdej pacjentki należy wykonać RTG klatki piersiowej i kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz miednicy.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) oraz biopsja gruboigłowa.

 

SAMOBADANIE

Jeśli nie masz jeszcze 20 lat nie musisz badać swoich piersi. 

Możesz jednak poczytać o samobadaniu i oswoić się z myślą, że będzie to jedna z najregularniej wykonywanych czynności w Twoim życiu.

 

Pamiętaj, że : 

- nie badasz się po to by wykryć guza , lecz aby upewnić się, że go nie ma

- najlepiej badać się zawsze tydzień po menstruacji , a po menopauzie raz w miesiącu np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca

- gdy zauważysz coś niepokojącego idź do lekarza, nie zwlekaj ! 

- nie wyciągaj pochopnych wniosków - nie każdy guzek jest rakiem, ale każdy należy dać pod rozwagę lekarzowi. Po co masz się niepokoić. Niech on się martwi. Z pewnością nie obrazi się jeśli go odwiedzisz , a okaże się, że jesteś zdrowa jak ryba lub cierpisz na niegroźną chorobę w postaci zwyrodnienia torbielkowatego czyli mastopatię.  

- piersi trzeba tylko obserwować i kontrolować

- mimo całej staranności i systematyczności nie czuj się zwolniona od okresowych kontroli piersi u lekarza - wizyta u ginekologa, internisty itp. jest dobrą okazją.

- Lekarz też człowiek, jeśli sam nie zaproponuje badania, przypomnij mu.

 

{gallery}2013-11-20-rozowa{/gallery}

 

 

2018  Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach   globbers joomla templates