background

Dla rodziców

Jakie kierunki studiów najczęściej wybierają kandydaci?

kierunkiKażdego roku tysiące maturzystów stawia sobie pytanie: Jaki kierunek studiów wybrać? Co studiować? Gdzie studiować? Jaką ścieżkę kształcenia obrać, aby nie żałować swych decyzji?

 

Czytaj więcej...

Wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk… czyli kto?

zmyslyOkreślenia „jestem słuchowcem” czy „mam pamięć wzrokową” padają często nie tylko w prywatnych rozmowach lecz także w mediach. Wiedza jest bowiem w społeczeństwie informacyjnym jednym z najbardziej pożądanych zasobów. Wszyscy chcielibyśmy uczyć się szybciej i pamiętać dłużej. Dlatego warto dowiedzieć się, co właściwie oznaczają pojęcia „słuchowiec”, „wzrokowiec” czy „kinestetyk".

 

 

Czytaj więcej...

GDZIE BĘDZIE PRACA W PRZYSZŁOŚCI?

pracaRzeczywistość wokół nas zmienia się bardzo szybko. Wpływa na to rozwój różnych dziedzin nauki, zwłaszcza technologii, globalizacja i wiele innych czynników. Zmiany na świecie, w społeczeństwie muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w przeobrażeniach na rynku pracy. Struktura zatrudnienia ulega dynamicznym przekształceniom. Wiele zawodów zanika, spada na nie popyt, inne z kolei ciągle dynamicznie się rozwijają. Pojawia się także mnóstwo nowych profesji, które zapełniają powstałą niszę. Wstąpienie do Unii Europejskiej również miało niemałe znaczenie - do 2011 roku wszystkie kraje członkowskie otworzyły swój rynek pracy dla Polaków. Stwarza to znaczne większe możliwości dla obecnych i przyszłych pracobiorców.

Czym się kierować wybierając zawód? Na jakim etapie należy podjąć decyzję? Nie ma jednoznacznych wskazówek w tym zakresie. Uwarunkowane jest to niestabilnością na rynku pracy. Jedyne, co jest pewno, to fakt, iż jeden zawód, specjalizacja nie wystarczy na całe życie. Wspomniane zmiany na rynku pracy zmuszają nas do przekwalifikowania się, co najmniej kilka razy w życiu. Zmiany popytu na pracę należy obserwować na bieżąco, ponieważ wypaść z rynku jest stosunkowo łatwo, a powrócić na niego to rzecz już bardziej skomplikowana.

Czytaj więcej...

2019  Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach   globbers joomla templates