background

Połączyć przyjemne z pożytecznym – wyjazd na wykłady matematyczne

Wyjazdy klas matematyczno-fizycznych na wykłady do różnych wyższych uczelni stały się już tradycją naszej szkoły. 17. Października 2019r., po raz kolejny, uczniowie klas 2c1 i 3c pod opieką pani Blandyny Drewnik i Anety Pastuszki uczestniczyli w takim przedsięwzięciu.
Nasz pobyt w stolicy rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu Jana Komasy pt. ,,Boże Ciało” – tegorocznego polskiego kandydata do Oscara. Obraz ten wzbudził refleksje i sprowokował do licznych dyskusji.

Następnym punktem wycieczki były wykłady na wydziale Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Na pierwszym dowiedzieliśmy się m.in. czym są grafy, cykl oraz ścieżka Eulera, a także jak znaleźć odpowiedz na pytanie ,, Czy da się zwiedzić każdą część miasta Królewiec przechodząc przez każdy most tylko raz?”. Kolejny wykład przybliżył nam zagadnienie aksjomatu wyboru i skłonił nas do rozwiązania ciekawych matematycznych zagadek. Wizytę na wydziale zakończyliśmy spotkaniem z panią Paulina Szymańską-Rożek, która opowiedziała nam jak wygląda studiowanie matematyki i jakie przedmioty warto zdawać na maturze. Na pewno zdobyta wiedza przyda nam się w przyszłości. Wyjazdy na wyższe uczelnie poszerzają nasze zainteresowania. Pozwalają również poznać i oswoić się z atmosferą panująca na uniwersytecie. Do domu wróciliśmy zadowoleni. Na kolejny wyjazd czekamy z niecierpliwością i ciekawością (wszak to pierwszy stopień do wiedzy).

Nina Piechota

2020  Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach   globbers joomla templates