background

Nasze czytanie w praktyce

20 września 2019 roku przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Białobrzegach odbyła się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie. Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, jak i pokazanie potrzeby dbania o polszczyznę. Zgromadzonych przywitali: dyrektor MGOKu w Białobrzegach Pan Zygmunt Andrzej Łukowski i Pani Patrycje Płaskocińską.

Przy białobrzeskich fontannach, gdzie było organizowane wydarzenie, pojawili się uczniowie LO im. Armii Krajowej w Białobrzegach, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz goście. Na spotkaniu zaproszeni goście przeczytali sześć z ośmiu proponowanych przez Kancelarię Prezydenta RP noweli:
1. Pani Anna Boczkowska (nauczycielka języka polskiego w ZSP Białobrzegi) – ,,Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Shulza.
2. Pani Aneta Pastuszka (nauczycielka języka polskiego w LO Białobrzegi) – fragment noweli ,,Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej.
3. Sier. Szt. Ewa Kozyra oraz mł. asp. Ewa Płaszczyńska – „Dym” Marii Konopnickiej.
4. Kpt. Hubert Górka – fragment noweli „Katarynka” Bolesława Prusa.
5. Uczennica LO Julia Kacprzak – ,,Sachem” Henryka Sienkiewicza.
6. Pan Burmistrz Adam Bolek – ,,Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Pogoda nam bardzo dopisała, umilając słuchanie i czytanie wymienionych dzieł polskiej literatury.

Kinga Urbańczyk, Katarzyna Bomba, kl. IIA

 

 

2020  Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach   globbers joomla templates