background

Ogólnopolska akcja #sadziMy

Już po raz trzeci we wszystkich nadleśnictwach Polski odbyła się akcja #sadziMY. Tak jak w poprzednim roku leśnicy rozdawali chętnym sadzonki. Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest prezydent Andrzej Duda. Zarazem jest to świetna okazja, by porozmawiać o kondycji polskich lasów, o tym jak zbawienny wpływ mają one na nasze życie.
Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas.

Również uczniowie klasy 2B oraz 3D Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach w piątek, 1 października 2021 r. pod opieką Pani Marzeny Łukasiewicz oraz Pani Grażyny Huzar uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Nadleśnictwa Dobieszyn, które odbyło się na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Białobrzegach. W ramach trzeciej edycji ogólnokrajowej akcji #sadziMY uczniowie uzyskali wiedzę na temat lasu i drzew oraz zależności między różnymi ich gatunkami. Nie zabrakło też instrukcji jak poprawnie zasadzić i dbać o drzewa. Cenne informacje uczniowie uzyskali od leśniczego-szkółkarza Pani Julii Nicer, która z zapałem odpowiadała na wszystkie ich pytania. Młodzież otrzymała również sadzonki, przygotowane wcześniej przez Nadleśnictwo, takich drzew jak dęby, modrzewie, świerki, brzozy, lipy czy też sosny, aby zasadzić je zwiększając tym samym poziom zalesienia w Polsce. Po akcji propagującej sadzenie i pielęgnowanie drzewek każdy mógł zabrać ze sobą sadzonkę, ponieważ w całym kraju do rozdania było milion darmowych drzewek. Nadleśnictwo służyło także fachową informacją i udzielało rad, w jaki sposób posadzić drzewko i jak je należy pielęgnować. Każde drzewko opatrzone było zawieszką z informacja na temat gatunku.
W Polsce przybywa lasów, zajmują one 1/3 powierzchni kraju. Oczyszczają powietrze, produkując tlen i korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Powietrze w lesie zawiera kilkadziesiąt razy mniej bakterii chorobotwórczych aniżeli to wdychane przez ludzi w miastach. To za sprawą olejków eterycznych.
Akcję #sadziMY organizowana jest po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować. Ponadto las o tej porze roku sam nas zaprasza, bo jest wyjątkowo barwny. I nie zapominajmy starego polskiego przysłowia: „Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las.”

Emilia Potora, kl. 2b

Milena Sobania

2022  Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach   globbers joomla templates