background

„Młodzi jeżdżą bezpieczniej”

15 października 2015 r. gościliśmy w Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Białobrzegach współzałożyciela fundacji „Zielony liść” Pana Grzegorza Śliwińskiego. Fundacja ta działa na terenie całego kraju a jej zadaniem jest pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych. Doceniając wagę profilaktyki i prewencji, fundacja prowadzi działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży dotyczącą podnoszenia bezpieczeństwa na drodze. Projekt pt.”Młodzi jeżdżą bezpieczniej” jest jednym z tych, które mają uświadomić przyszłym i początkującym kierowcom, jakie zagrożenie na drodze stwarza jazda z nadmierną prędkością, brawura, alkohol, narkotyki i brak wyobraźni.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2013 r. młodzi kierowcy byli sprawcami 6.233 wypadków (21,2% wypadków powstałych z winy kierujących), zginęły w nich 584 osoby, a 8.430 zostało rannych. Przyczyną 42,5% wypadków, które spowodowały te osoby „było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu”, a o ich ciężkości świadczy 62% zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami oraz duża skłonność do brawury i ryzyka. W grę wchodzi często stosowanie używek, jak alkohol czy narkotyki i jazda autem pod ich wpływem.

Młodzież naszej szkoły miała możliwość obejrzenia prezentacji oraz kilku filmów edukacyjnych na temat skutków procederu opisanego wyżej. Wysłuchali też kilku historii z życia wziętych gdzie głównymi „bohaterami” byli obecni pracownicy fundacji. Ćwiczenia w alkogoglach czy narkogoglach uświadomiły młodzieży, jak wygląda świat i droga z tej perspektywy i czym grozi jazda samochodem pod ich wpływem.

Sylwester Falkowski

2020  Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach   globbers joomla templates