background

Konkurs wiedzy historycznej "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć".

Rok 1945 nie oznaczał końca wysiłku zbrojnego dla tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Większość z nich nie akceptowała nowych porządków politycznych w Polsce, postrzeganych jako kolejna – tym razem sowiecka okupacja. Do konspiracji i ponownej walki zmuszał ich także bezwzględny terror, jaki panował na terenach zajmowanych od lipca 1944 r. przez oddziały Armii Czerwonej.

4 marca 2020 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Białobrzegach odbył się etap szkolny - VIII edycji konkursu wiedzy historycznej "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć". Do tegorocznej edycji zgłosiło się 12 uczniów. Uczestnicy w sposób ciekawy przedstawili wybrane sylwetki żołnierzy niezłomnych.

Komisja konkursowa, przew. p. Stanisław Karczewski - wicemarszałek Senatu -, p. Dariusz Bąk - poseł, p. Bartłomiej Kowalczyk - wicestarosta powiatu białobrzeskiego , p. Iwona Śliwa - dyrektor szkoły, p. Krzysztof Winiarczyk, p. Robert Wiśniewski - nauczyciele historii, ogłosiła następujący werdykt:
I miejsce - Aleksandra Bień kl. 1 D;
II miejsce - Igor Papiński kl. 1 A 8;
III miejsce - Piotr Kmieć kl. 2 B.
Wyróżnieni oraz pozostali uczestnicy zostali zaproszeni przez wicemarszałka Senatu Stanisława Karczewskiego do udziału w rozstrzygnięciu VIII edycji konkursu "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć", które odbędzie się w Hali Sportowej przy Zespole Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze.

Robert Wiśniewski

2020  Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach   globbers joomla templates